تمامی دانش آموزان دوازدهمی و شاید قبل تر از آن ها ، یک کابوس مشترک دارند ؛ کنکور! این مرحله از زندگی ، به قدری برای تمام دانش آموزان حائز اهمیت شده است که همگی ، آینده خود را وابسته به آن می دانند. به همین خاطر ، خیلی از دانش آموزان ، از سال های آخر دوره دوم متوسطه ، خود را برای شرکت در این ماراتن عظیم آماده می کنند. در این مسیر ، پیش روی بر اساس یک برنامه ریزی اصولی ، می تواند تا حد زیادی ، راه را هموار سازد.

اما داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند ، باید چگونه ثبت نام خود را انجام دهند؟ در پاسخ به این سوال ، باید بگوییم که ثبت نام کنکور ، به صورت اینترنتی و از طریق “سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور” ، صورت می گیرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر پیرامون ثبت نام این آزمون مهم ، در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و آزاد

در این قسمت قصد داریم به صورت پرسش و پاسخ عمل کرده و سوالات ذهنی شما مخاطبان گرامی را به حداقل برسانیم.

تنها قصد شرکت در آزمون دانشگاه آزاد را دارم. چگونه می توانم ثبت نام کنم؟

طی چند سال اخیر ، شاهد ادغام آزمون ورودی دانشگاه های سراسری و آزاد بوده ایم. به این معنا که داوطلبان ، برای هر گروه آزمایشی در یک آزمون شرکت کرده و پس از اعلام نتایج کنکور ، مسیر داوطلبان دانشگاه های سراسری و آزاد از یکدیگر جدا می شود. بنابراین ثبت نام مجزایی برای دانشگاه آزاد صورت نمی گیرد و داوطلبان باید از همان سایت ثبت نام کنکور ، اقدامات لازم را انجام دهند.

از چه سایتی برای ثبت نام کنکور اقدام کنم؟

از دیرباز است که مسئولیت ثبت نام ، برگزاری و تمام فرایندهای مربوط به کنکور سراسری ، بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور می باشد. بنابراین داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند ، باید از سایت این سازمان به نشانی sanjesh.org اقدام کنند. لازم به تاکید است که پس از اعلام نتایج اولیه ، فرآیندهای مربوط به داوطلبان دانشگاه آزاد ، از سایت رسمی خود این دانشگاه به نشانی azmoon.org ، انجام می شود.

در رابطه با نحوه ثبت نام آزمون سراسری نمی دانم چگونه باید اقدام کنم!

ابتدا لازم به ذکر است ، تا زمانی که اقدام به خرید کارت اعتباری ننمایید ، قادر به ثبت نام ، نخواهید بود. بنابراین ، در بدو فرآیند ثبت نام کنکور ، باید مبلغی به عنوان هزینه ثبت نام کنکور پرداخت شود. این که مبلغ آن چه مقدار است را باید از دفترچه دوره مربوطه پیدا کرد. چرا که هزینه ثبت نام در هر سال ، ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش می یابد. دقت داشته باشید ، کارتی که خریداری می کنید حتما ، برای گروه آزمایشی مورد نظرتان باشد.

از بین گروه های آزمایشی اصلی علوم تجربی ، ریاضی و علوم انسانی ، داوطلب می تواند یکی را انتخاب کند. در کنار این انتخاب ، می تواند یک یا دو گروه آزمایشی فرعی زبان و هنر را نیز انتخاب نماید. اما برای تمام آن ها باید کارت اعتباری خریداری شود.

با خرید کارت یا کارت های اعتباری و پرداخت وجه ، شماره سریال یا سریال هایی در اختیار شما قرار می گیرد. آن را در اولین مرحله ، ثبت کرده تا بتوانید وارد مراحل نام نویسی شوید. باقی مراحل مربوط به اطلاعات شخصی و تحصیلی داوطلب است که باید طی چند گام ، تکمیل و ثبت شوند. در این زمینه اگر سوالی برای شما ، بی جواب مانده است ، می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل کرده و پاسخ خود را دریافت کنید.

چه وقت از سال ، موعد ثبت نام کنکور می باشد؟

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند ، باید حتما ، ثبت نام اینترنتی خود را در فرصتی که برایشان فراهم می شود ، انجام دهند. معمولا هم در زمستان ، فرآیند ثبت نام این کابوس دیرینه ، آغاز می گردد! در هر دوره ای که قصد ثبت نام در آزمونش را دارید ، حتما به دفترچه ثبت نام کنکور آن مراجعه کنید تا از زمان دقیق نام نویسی غافل نشوید.

چه مدارکی برای ثبت نام لازم است؟

بهتر است لیست مدارک زیر را پیش از اقدام به ثبت نام ، آماده کنید تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی پیش گیری نموده باشید.

شناسنامه و کارت ملی
شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده (برای تمام گروه های آزمایشی که متقاضی شرکت در آن ها هستید.)
کد سوابق دیپلم و یا کد سوابق پیش دانشگاهی (قابل دریافت از سامانه سوابق تحصیلی به نشانی dipcode.medu.ir) و کد دانش آموزی که از طرف دبیرستان صادر می شود.
کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت
کد وضعیت نظام وظیفه (داوطلبان مرد)
معدل کتبی و کل دیپلم
کد پیگیری مربوط به سهمیه رزمندگان
کد ۱۳ رقمی داوطلبان غیر ایرانی
فایل اسکن شده عکس داوطلب

در حال تحصیل دانشگاهی هستم اما قصد شرکت در کنکور سال جاری را دارم. اجازه دارم یا خیر؟

امکان شرکت در کنکور ، برای دانشجویان در حال تحصیل نیز وجود دارد اما به شرطها و شروطها! دانشجویان واجد شرایط دوره روزانه ، باید از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند. اما دانشجویان دوره شبانه ، دانشگاه های آزاد ، پردیس خودگردان ، غیرانتفاعی ، پیام نور و مجازی می توانند بدون انصراف از دانشگاه در آزمون سراسری شرکت کرده و در صورت قبولی ، انصراف خود را قطعی نمایند.

لازم به ذکر است داوطلبان کنکور دوره قبل ، که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار گرفتند ، می توانند در آزمون سال جاری شرکت نمایند اما مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه نمی باشند. دانشجویان دوره روزانه ای که از دانشگاه خود انصراف نداده اند بدانند ، در صورت قبولی به عنوان متخلف شناخته خواهند شد!

بخشی از اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده و قصد ویرایش آن ها را دارم. چه زمانی می توانم اقدام کنم؟

چنین امکانی برای ثبت نام کنندگان کنکور ، وجود دارد. آن ها می توانند در بازه ثبت نام وارد سامانه مربوطه شده ، از قسمت “قبلا ثبت نام کرده ام” وارد صفحه کاربری خود شده و به ویرایش اطلاعات ثبت نامی بپردازند. اما حتی الامکان توصیه می شود ، به هنگام وارد کردن اطلاعات خود دقت کنید. چرا که به طور قطعی نمی توان گفت امکان ویرایش ، همواره و در تمام دوره ها فراهم است.

مدرک تحصیلی دوره آخر تحصیلی ام را هنوز اخذ نکرده ام. نمی توانم در آزمون سراسری شرکت کنم؟
چنان چه تا ۳۱ شهریور سال کنکور ، مدرکتان را اخذ کنید ، مانعی جهت شرکت در آزمون نخواهید داشت. این تاریخ برای داوطلبان تحصیل در نیمسال دوم تحصیلی ، تا پایان بهمن ماه ادامه دارد.

آمار شرکت کنندگان کنکور طی ده سال اخیر

همان گونه که می دانید ، در هر دوره از کنکور ، تعداد شرکت کنندگان ، ثابت نخواهد بود. از طرفی امکان اشتغال به تحصیل تمام آن ها ، در دانشگاه ها ، وجود نخواهد داشت. اما تعداد متقاضیان شرکت در آزمون سراسری ، در هر سال ، رو به افزایش است یا کاهش؟!

نمی توان گفت این آمار صد در صد صعودی یا نزولی می باشد. زیرا در طی دوره های مختلف ، با نوسانات زیادی همراه بوده است. از همین رو ، نمودارهایی به شکل زیر ، تهیه نموده ایم که بیانگر تعداد شرکت کننده های کنکور تمام گروه های آزمایشی از سال ۸۹ تا ۹۸ می باشند. با توجه به آن ها ، می توانید از روند مشارکت در این آزمون ، تا حدودی مطلع شوید.

تعداد کل شرکت کنندگان کنکور

تعداد شرکت کنندگان در کنکور علوم تجربی

تعداد شرکت کنندگان در کنکور ریاضی

تعداد شرکت کنندگان در کنکور علوم انسانی

تعداد شرکت کنندگان در کنکور هنر

تعداد شرکت کنندگان در کنکور زبان

با توجه به تمام مطالب فوق ، متوجه شدید که ثبت نام کنکور تمام داوطلبان ، به صورت اینترنتی و از سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید از لینک های داخل مطلب ، استفاده نمایید.

منبع : سایت کنکور